Premiera "Entre Almanach 2024" w SP Escola de Teatro São Paolo. Książka wydana w ramach Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy

Na 16 maja 2024 roku SP Escola de Teatro zaplanowała premierę najnowszej publikacji swojego wydawnictwa, Selo Lucias. "Entre Almanach" jest zbiorem tekstów w języku portugalskim, które odzwierciedlają teatr w jego najróżniejszych odmianach. Książka zostanie wydana we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, partnerem, który od lat współpracuje z SP Escola de Teatro, promując dyskusje i wymianę intelektualną, oraz z Federalnym Uniwersytetem w Goiás. Książka jest kontynuacją serii almanachów Between.Pomiędzy, wydawanych w Polsce od 2013 roku.

Premiera odbędzie się 16 maja o godzinie 19:00 w sali oddziału Roosevelt SP Escola de Teatro (Praça Roosevelt, 210), gdzie książka zostanie podarowana wszystkim uczestnikom, a następnie będzie dostępna do przeczytania i pobrania na stronie internetowej SP Escola de Teatro.

Książka podzielona jest na pięć części:

• „Poezja”
  • „Between.Pomiędzy: miejsce spotkania”
  • „Teatr w Brazylii”
  • „Teatr w Polsce”
  • „Samuel Beckett, Jacques Lecoq, Peter Brook, Complicité i nie tylko”.

Wśród zamieszczonych artykułów znajdują się teksty  o irlandzkim dramaturgu Samuelu Becketcie, o teatrze Estúdio Lusco-Fusco, o literaturze Oswalda de Andrade, o twórczości reżysera Jana Klaty, o poezji Tadeusza Różewicza, o Teatrze Pieśń Kozła, o związkach Becketta z psychoanalizą oraz o globalnej działalności platformy TheTheatreTimes.com.

Zredagowany przez Ivama Cabrala, Marcio Aquilesa, Robsona Corrêa de Camargo i Tomasza Wiśniewskiego almanach zawiera 33 teksty różnych badaczy praktyków związanych z teatrem i poezją.

Wśród autorów znajdują się m.in. naukowcy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego: Tomasz Wiśniewski, David Malcolm, Márcio-André de Sousa Haz, Maria Giulia Pinheiro, S.E. Gontarski, Ronei Vieira Nogueira, Robson Corrêa de Camargo, Martin Blaszk, Katarzyna Pastuszak, Roksana Zgierska, Mariana Tagliari, Maciej Różalski, Luís Holiver, Andrea Carla de Miranda Pita, Evelin Reginaldo, Klaudia Łączyńska, Katarzyna Kręglewska, Joanna Lisiewicz, Małgorzata Woźniak, Wang Chong, Peng Tao, Fay Lecoq, Jos Houben, Marcello Magni, Magda Romańska i Kasia Lech.

W tomie znalazły się również wiersze Marii Giulii Pinheiro, Márcio-André de Sousa Haza, Mimi Khalvati, Pauli Meehan, Davida Constantine’a i Jana Wiśniewskiego.

Premiera "Entre Almanach 2024" jest częścią Festiwalu Rozproszonego Between.Pomiędzy 2024.

entre

Zdjęcie w galerii

Data publikacji: wtorek, 23. Kwiecień 2024 - 11:04; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 23. Kwiecień 2024 - 11:06; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka